News & Events

SNB Branch Open Championship Results

Congratulations to our Open/U19/U17/U15 athletes who took out 1st place in the 2018 SNB Branch Championships. Newport’s results below:

SWIM

Open Male: 1st – Freddie Brown, 2nd – Max Brooks, 3rd – Jackson Borg, 4th – Ollie Signorini

Open Female:  1st – Georgia Miller, 2nd – Maddie Spencer, 4th – Maddie Louw, 5th – Emily Doyle, 6th – Lara Moses

U19 Male: 1st – Freddie Brown, 3rd – Isaac Smith, 4th – Hugh McAlpine

U19 Female: 1st – Olivia Heaton

U17 Male: 1st – Zach Morris, 2nd – Logan Kay, 6th – Daniel Gabb

U17 Female: 1st – Emily Doyle, 2nd – Maddie Louw, 3rd – Jamie Prowse, 6th –  Jordan Lefevre

U15 Male: 1st – Mitch Morris, 2nd – Bailey Clues, 4th – Brandon Bartlem, 5th – Jake Morris, 6th – Joel Piper

U15 Female: 1st – Alex Lefevre, 2nd – Jodie Louw, 3rd – Kimberley Doyle, 5th – Katelynn Doyle, 6th – Analiese Melbourn

SWIM TEAM

Open Male: 1st – Newport

Open Female: 1st – Newport

U19 Male: 1st – Newport

U17 Male: 1st Newport, 3rd – Newport B

U17 Female: 1st – Newport

U15 Male: 1st – Newport A, 2nd – Newport B, 5th – Newport C, 6th – Newport D

U15 Female: 1st – Newport

IRON

Open Male: 1st – Max Brooks, 2nd – Jackson Borg, 3rd – Isaac Smith, 4th – Ollie Signorini (Newport), 6th – Charlie Brooks (Newport)

Open Female: 1st – Georgia Miller, 3rd – Lara Moses, 4th – Maddie Spencer, 4th – Olivia Heaton, 5th – Emily Doyle

U19 Male: 1st – Isaac Smith, 3rd – Hugh McAlpine

U19 Female: 1st – Olivia Heaton, 5th – Grace Gurr

U17 Male: 1st – Zach Morris, 4th – Daniel Gabb, 5th – Logan Kaye, 6th – Zane Tullett

U17 Female: 1st – Maddie Louw, 2nd – Emily Doyle

U15 Male: 1st – Mitch Morris, 2nd –  Joel Piper, 3rd – Jake Morris, 4th – Bailey Clues, 6th – Oscar Smith

U15 Female: 2nd – Alex Lefevre, 3rd – Kimberley Doyle, 4th – Jodie Lou, 5th – Katelynn Doyle

CAMERON

U15 Male: 1st – Newport C (Cox/Morris/Morris/Van Dam), 3rd – Newport D (Clues/Simmonds/Donoghue/Melbourn), 4th – Newport B(Bartlem/Taurins/Gale/Donoghue), 5th – Newport A(Piper/Hall/Smith/Brennan)

U15 Female: 1st – Newport

TAPLIN

Open Male: 1st – Newport A (Brooks/Brooks/Trim/Rees/Borg/Signorini), 3rd – Newport B (Smith/Davies/Brown/Morris/Bell/Alston)

Open Female:  2nd – Newport A, 3rd – Newport B, 4th – Newport C, 5th – Newport D

U19 Male: 1st – Newport (Smith/Smith/McAlpine)

U19 Female:  1st – Newport A, 2nd – Newport B, 3rd – Newport C

U17 Male: 1st – Newport A (Gabb/Morris/Finn), 2nd – Newport C (Pearson/Warrener/Tullett), 3rd – Newport B (Newling/Kaye/Gabb)

U17 Female: 2nd – Newport A, 3rd – Newport B

BOARD

Open Male: 2nd – Charlie Brooks, 3rd – Max Brooks, 4th – Isaac Smith

Open Female:  1st – Olivia Heaton, 3rd – Georgia Miller,  4th – Maddie Spencer, 5th – Lara Moses

U19 Male: 1st – Isaac Smith, 5th – Hugh McAlpine

U19 Female: 1st – Grace Gurr, 2nd – Olivia Heaton, 4th – Sam Wilcox, 6th – Amber Moran

U17 Male: 1st – Zach Morris, 3rd – James Finn, 4th – Braden Newling, 5th – Zane Tullett, 6th – Ryan Pearson

U17 Female: 2nd – Maddie Louw, 3rd – Emily Doyle, 4th – Jamie Prowse

U15 Male: 1st – Mitch Morris, 2nd – Joel Piper, 4th – Jake Morris, 6th – Oscar Smith

U15 Female: 1st – Alex Lefevre, 2nd – Katelynn Doyle, 4th – Kimberley Doyle, 6th – Jodie Louw

BOARD RELAY

Open Male: 1st – Newport A (Borg/Brooks/Brooks), 2nd – Newport B (Rees/Davies/Bell)

Open Female: 1st – Newport A, 3rd – Newport B, 4th – Newport C

U19 Male:  1st – Newport (Smith/McAlpine/Morris)

U19 Female: 1st – Newport A, 2nd – Newport B

U17 Male: 1st – Newport A(Finn/Gabb/Morris), 3rd – Newport B (Tullett/Pearson/Gabb), 5th – Newport C (Newling/Kaye/Warrener)

U17 Female: 1st – Newport A, 3rd – Newport B

U15 Male: 1st – Newport C (Morris/Morris/Clues), 2nd – Newport D(Donoghue/Donoghue/Gale), 3rd – Newport A (Bartlem/Piper/Smith), 6th – Newport B (McCabe/Hall/Van Dam)

U15 Female: 1st – Newport A, 6th – Newport B

BOARD RESCUE

Open Male: 1st – Newport A (Rees/Brooks), 6th – Newport B (Borg/Hill)

Open Female: 3rd – Newport A, 4th – Newport B

U17 Male: 1st – Newport (Morris/Panguin), 2nd – Newport (Pearson/Warrener)

U17 Female: 1st – Newport A, 3rd – Newport B, 4th – Newport C

U15 Male:  1st – Newport (Piper/Bartlem), 3rd – Newport (Smith/Gale), 4th – Newport (Morris/Morris), 5th – Newport (Melbourn/Clues)

U15 Female: 2nd – Newport (Louw/Lefevre), 4th- Newport Doyle/Doyle)

SKI

Open Male: 2nd – Mitchell Trim, 3rd Max Brooks, 4th – Jackson Borg, 6th – Jayke Rees

Open Female: 1st – Georgia Miller, 2nd – Grace Gurr, 4th – Maddie Spencer

U19 Male: 1st – Isaac Smith, 2nd – Hugh McAlpine, 5th – Keelan Smith

U19 Female: 2nd – Olivia Heaton, 3rd – Amber Moran, 4th – Sam Wilcox, 6th – Janice Quin

U17 Male: 1st – Talyor Gabb, 2nd – James Finn, 3rd – Zac Morris, 4th – Ryan Pearson, 5th – Bradon Newling, 6th – Lachlan Warrener

U17Female: 1st – Emily Doyle, Equal 2nd Jamie Prowse, 3rd – Sascha Taurins, 4th – Maddie Louw

DOUBLE SKI

Open Male: 1st – Trim/Alston, 2nd – Brooks/Davies, 4th – Smith/Rees

Open Female: 1st – Newport (Miller/Gurr)

Open Mixed: 1st – Heaton/Trim; 5th – Gurr/Rees

U19 Male: 1st – Newport (Smith/Smith), 2nd – Newport (Morris/Finn)

U19 Female:  1st – Newport (Gurr/Heaton), 2nd – Newport(Quinn/S.Wilcox), 3rd – Newport (C.Wilcox/Moran)

SKI RELAY

Open Male:  1st – Newport A (Rees/Trim/Brooks), 3rd – Newport B (Alston/Borg/Bell)

Open Female:  1st – Newport A, 3rd – Newport B, 4th – Newport C, 5th – Newport D, 6th – Newport E

U19 Male: 1st – Newport (Smith/McAlpine/Smith)

U19 Female: 1st – Newport A, 2nd – Newport B

U17 Male: 1st – Newport A (Finn/Gabb/Morris), 2nd – Newport B (Newling/Gabb/Pearson)

U17 Female: 1st – Newport A, 2nd – Newport B

TUBE

U17 Female: 3rd – Maddie Louw, 4th – Jordan Lefevre

BEACH SPRINT

Open Male: 1st – William de Vries, 2nd – Josh Tyrrell, 3rd – Finn Kelleher, 4th – Ben Ambrose, 5th – Rubin Ruzicka, 6th – Steve Hatch, 7th -Hugo Blackley, 8th – Jett van der Wallen

Open Female: 1st – Macy Carrothers, 2nd – Chloe Platt, 3rd – Bailee Radford

U19 Male: 1st – William de Vries, 2nd – Josh Tyrrell, 3rd – Finn Kelleher

U17 Male: 2nd – Reuben Sharma, 3rd – Hugo Blackley

U17 Female: 1st – Macy Carrothers, 2nd – Bailee Radford

BEACH RELAY

Open Male: 1st – Newport A (Hatch/Tyrrell/Ambrose/de Vries), 2nd – Newport B (van der Wallen/Kelleher/Blackley/Ruzicka)

Open Mixed: 1st – Newport (Hatch/Ruzicka/Platt/Shorter)

U19 Male: 1st – Newport (Tyrrell/de Vries/Kelleher/Blakeley)

FLAGS

Open Male: 1st – William de Vries, 2nd – Ben Ambrose, 3rd – Reuben Sharma, 4th – Finn Kelleher, 5th – Martin Lynch

Open Female: 1st – Macy Carrothers, 2nd – Bailee Radford

U19 Male: 1st – Josh Tyrrell, 2nd – William de Vries, 3rd – Finn Kelleher

U17 Male: 1st – Reuben Sharma, 2nd – Hugo Blackley

U17 Female: 1st – Macy Carrothers, 2nd – Bailee Radford

U15 Flags: 6th – Alexander Pate

2KM RUN

U17 Female: 1st – Sascha Taurins

LIFESAVER || FIRST AID || PATROL

Open Male Lifesaver Relay: 1st – Newport A, 2nd – Newport B

Open Female Champion Lifesaver: 2nd – Phoebe Savage

U19 Male Champion Lifesaver: 5th – Marvin Smith

U17 Female Champion Lifesaver: 2nd – Geordie Smith

Open Mixed First Aid: 4th – Newport Team Benbee (Savage/Matthews)

U19 Mixed First Aid: 2nd – Newport Team Cloven (Van Dam/Smith)

U17 Mixed First Aid: 3rd – Newport Team Lindly (Leck/Tancred)

Open Patrol Competition: 2nd – Newport

BOATS

Open Mens: 6th – Newport Hellfish

Reserve Male: 3rd – Newport Sea Cucumbers

U23 Female: 1st – Newport Whiprps

U19 Male: 3rd – Newport Vipers

 

Full results for Branch Opens here