News & Events

Newport Wins 2018 NSW State Open Championships

Newport’s U15 – Open athletes have made it 5 in a row, winning the 2018 State Open Championships with an outstanding 553pts, more than double that of second placed northern beaches rival, Manly.  Beach, water, first aid, patrol and boat results below:

Open Male Surf Race: 1st – Jackson Borg; 3rd – Ollie Signorini; 5th – Max Brooks

Open Male Surf Team: 1st – Newport Team A (Borg/Brooks M/Brooks C/Signorni)

Open Male 2.5km Swim: 3rd – Frederick Brown

Open Male Iron: 5th – Jackson Borg

Open Male Tube Rescue: 3rd – Newport Team B (Brooks M/Jones/Morrison/Rees)

Open Male Taplin Relay: 2nd – Newport Team A (Borg/Brooks C/Brooks M/Morrison/Smith I); 4th – Newport Team B (Brown/Davies/Jones/Morris Z/Rees)

Open Male Single Ski: 2nd – Jayke Rees; 5th – Luke Morrison; 6th – Mitchell Trim

Open Male Single Ski Relay: 2nd – Newport Team A (Jones/Morrison/Trim)

Open Male Double Ski: 1st – Newport Team A (Trim/Jones); 6th – Newport Team C (Morrison/Smith K)

Open Mixed Double Ski: 2nd – Newport Team A (Minogue/Trim)

Open Male Board Rescue: 3rd – Newport Team C (Signorini/Brooks C); 4th – Newport Team B (Brooks M/Rees)

Open Male Board: 6th – Max Brooks

Open Male Board Relay: 5th – Newport Team A (Borg/Brooks M/Brooks C)

Open Male Surf Belt: 1st – Newport Team A (Bell/Davies/McAlpine/Rees/Smith K); 4th – Newport Team B (Gabb D/Pearson/Signorini/Trim/Tullett)

Open Male Beach Sprint: 2nd – Jake Lynch; 5th – Blake Drysdale

Open Male Beach Relay: 3rd – Newport Team A (Ambrose/de Vries/Drysdale/Lynch); 6th – Newport Team B (Green/Hatch/Tyrrell/Van Der Wallen)

Open Male Beach Flags: 1st – Jake Lynch; 4th – Blake Drysdale

Open Female Champion Lifesaver: 1st – Phoebe Savage (113.75pts)

Open Female Iron: 1st – Georgia Miller; 4th – Maddie Spencer

Open Female Surf Race: 1st – Georgia Miller; 4th – Lara Moses; 6th – Emily Doyle

Open Female Surf Team: 1st – Newport Team A (Doyle E/Miller/Moses/Spencer)

Over 24 Female Restrict Surf Race: 4th – Hannah Minogue

Open Female Board Rescue: 1st – Newport Team A (Miller/Moses)

Open Female Board: 1st – Georgia Miller; 3rd – Maddie Spencer

Open Female Board Relay: 1st – Newport Team A (Miller/Minogue/Spencer)

Open Female Taplin Relay: 1st – Newport Team B (Doyle E/Gurr/Spencer); 2nd – Newport Team A (Miller/Minogue/Moses)

Open Female Single Ski: 2nd – Hannah Minogue; 6th – Georgia Miller

Open Female Single Ski Relay: 2nd – Newport Team A (Miller/Minogue/Spencer); 5th – Newport Team C (Quinn/Tonoli/Wilcox)

Open Female Double Ski: 1st – Newport Team A (Gurr/Minogue)

Open Female Surf Belt: 1st – Newport Team A

Open Female Beach Sprint: 2nd – Laura Shorter

Open Female Beach Relay: 2nd – Newport Team A (Carrothers/Pate/Radford/Shorter)

Open Mixed Patrol Competition: 3rd – Newport Team A (Bronier/Finn/Proudfoot/Savage/Smith Guyren/Van Dam)

Lifesaver Relay: 2nd – Newport Team A (Ballesty/Barr/Doyle T/Morris Z/Prowse/Smith I/Trim/Wilson); 3rd – Newport Team B (Brown/Emerson/Finn/Grice N/Grice C/Holland T/Moran/Morrison/Signorini)

U23 Female Surf Boat: 3rd – Newport WhipRays (Ballesty/Barr/Doyle T/Grice/King)

U19 Male Iron: 1st – Isaac Smith

U19 Male Surf Race: 3rd – Isaac Smith

U19 Male Surf Team: 1st – Newport Team A (Brown/McAlpine/Morris Z/Smith I)

U19 Male Board Rescue: 3rd – Newport Team A (McAlpine/Smith I)

U19 Male Board Relay: 1st – Newport Team A (McAlpine/Morris Z/Smith I)

U19 Male Tube Rescue: 4th – Newport Team A (Brown/McAlpine/Smith K/Smith I)

U19 Male Taplin Relay: 2nd – Newport Team A (Brown/McAlpine/Smith I)

U19 Male Single Ski: 5th -Keelan Smith

U19 Male Single Ski Relay: 4th – Newport Team A (McAlpine/Smith K/Smith I)

U19 Male Double Ski: 5th – Newport Team A (Smith K/Smith I); 6th – Newport Team B (Gabb T/McAlpine)

U19 Male Surf Belt: 2nd – Newport Team A (Brown/Smith K/Smith I)

U19 Male Beach Sprint: 5th – Will de Vries

U19 Male Beach Relay: 3rd – Newport Team A (de Vries/Kelleher/Sharma/Tyrrell)

U19 Male Beach Flags: 4th – Finn Kelleher; 5th – Josh Tyrrell

U19 Female Board Rescue: 3rd – Newport Team A (Gurr/Louw M)

U19 Female Board Relay: 4th – Newport Team A (Gurr/Louw M/Quinn); 5th – Newport Team B (Moran/Taurins/Wilcox)

U19 Female Tube Rescue: 1st – Newport Team A (Doyle E/Gurr/Louw M/Prowse)

U19 Female Taplin Relay: 2nd – Newport Team B (Louw M/Quinn/Tonoli); 4th – Newport Team A (Doyle E/Gurr/Wilcox)

U19 Female Surf Ski: 5th – Grace Gurr

U19 Female Single Ski Relay: 6th – Newport Team A (Gurr/Quinn/Tonoli)

U19 Female Double Ski: 1st – Newport Team A (Gurr/Tonoli); 4th – Newport Team C (Quinn/Wilcox)

U19 Mixed First Aid: 2nd – Newport Cloven (Van Dam/Smith M)

U17 Male Iron: 1st – Zach Morris

U17 Male Surf Team: 1st – Newport Team A (Finn/Gabb/Morris Z/Warrener)

U17 Male Board Rescue: 4th – Newport Team A (Finn/Morris Z)

U17 Male Board: 1st – Zach Morris; 5th – James Finn

U17 Male Board Relay: 2nd – Newport Team A (Finn/Gabb T/Morris Z); 4th – Newport Team B (Newling/Pearson/Tullett)

U17 Male Taplin Relay: 1st – Newport Team A (Finn/Gabb T/Morris Z); 6th – Newport Team B (Pearson/Tullett/Warrener)

U17 Male Single Ski: 6th – Taylor Gabb

U17 Male Single Ski Relay: 1st – Newport Team A (Finn/Gabb T/Morris Z); 5th – Newport Team B (Gabb D/Newling/Pearson)

U17 Male Surf Belt: 2nd – Newport Team A

U17 Male 2km Beach Run: 4th – Ricky Charlton

U17 Male Beach Relay: 3rd – Newport Team A (Blackley/Charlton/Gabb D)

U17 Female Champion Lifesaver: 6th – Geordie Smith (70.75pts)

U17 Female Iron: 2nd – Madison Louw; 6th – Emily Doyle

U17 Female Surf Race: 1st – Jami Prowse; 2nd – Madison Louw; 3rd – Emily Doyle

U17 Female Surf Team: 1st – Newport Team A (Doyle E/Lefevre J/Louw M/Prowse)

U17 Female Board Rescue: 4th – Newport Team B (Doyle E/Taurins)

U17 Female Board: 2nd – Emily Doyle; 4th – Jami Prowse; 6th – Madison Louw

U17 Female Board Relay: 3rd – Newport Team A (Doyle E/Louw M/Prowse)

U17 Female Taplin Relay: 2nd – Newport Team A (Doyle E/Louw M/Prowse)

U17 Female Single Ski: 2nd – Emily Doyle

U17 Female Single Ski Relay: 2nd – Newport Team A (Doyle E/Prowse/Taurins); 5th – Newport Team B (Louw M/Lovell/Smith)

U17 Female Surf Belt: 1st – Newport Team A; 3rd – Newport Team B

U17 Female Beach Sprint: 5th – Macy Carrothers

U17 Female Beach Flags: 3rd – Macy Carrothers; 6th – Bailee Radford

U17 Mixed First Aid: 1st – Newport Linly (Leck/Tancred)

U15 Male Iron: 1st – Mitch Morris; 2nd – Bailey Clues

U15 Male Surf Race: 3rd – Mitch Morris; 4th – Tyler Krenkels

U15 Male Surf Team: 3rd – Newport Team A (Bartlem/Krenkels/Piper/Smith O); 4th – Newport Team B (Clues/Melbourn/Morris M/Morris J)

U15 Male Board Rescue: 2nd – Newport Team D (Morris M/Morris J); 6th – Newport Team A (Bartlem/Piper)

U15 Male Board: 3rd – Mitch Morris; 5th – Joel Piper

U15 Male Board Relay: 2nd – Newport Team A (Bartlem/Piper/Smith O); 3rd – Newport Team C (Clues/Morris M/Morris J)

U15 Cameron Relay: 5th – Newport Team A (Bartlem/Piper/Lakaev/Melbourn)

U15 Female Iron: 1st – Alex Lefevre; 4th – Kimberley Doyle

U15 Female Surf Race: 1st – Kimberley Doyle; 4th – Jodie Louw; 5th – Alex Lefevre; 6th – Katelynn Doyle

U15 Female Surf Team: 1st – Newport Team A (Doyle Kimberley/Lefevre A/Louw J/Melbourn)

U15 Female Board Rescue: 2nd – Newport Team A (Lefevre A/Louw J)

U15 Female Board Relay: 3rd – Newport Team A (Lefevre A/Louw J/Melbourn); 4th – Newport Team B (Doyle Kimberley/Doyle Katelynn/Kibble)

U15 Female Cameron Relay: 3rd – Newport Team A (Kibble/Lefevre A/Louw J/Melbourn); 6th – Newport Team B (Doyle Kimberley/Doyle Katelynn/Flynn/Newling)